Arı sütünün faydaları nelerdir? Hiç bilinmeyen yararları...

Dünyanın en pahalı sütü olarak bilinen arı sütü Türkiye'de senede sadece 50 kilogram kadar üretiliyor. Kraliçe arının yaşam kaynağı olan arı sütünün faydaları ise saymakla bitmiyor. Kısırlıktan tutun da kansere kadar bir çok hastalığa çare olan arı sütü nasıl tüketilmelidir? İşte arı sütünün faydaları ve bilinmeyenleri

Sağlık 27 Aralık 2018 18:06
Arı sütünün faydaları nelerdir? Hiç bilinmeyen yararları...
-A +A

Geniş kapsamlı yapılan bilimsel araştırmalarda en yüksek besin değerlerine sahip içecek seçilen arı sütü doğal ilaç olarak kullanılıyor. Üretim koşullarının meşakkatli olması nedeniyle ülkemizde yılda sadece 50 kg kadar üretilen arı sütünün kilosu ortalama 15-20 bin civarında satılıyor. Arı sütü kremsi beyaz renkte ve akıcı bir kıvamda olan bu maddenin ekşimsi bir tadı ve keskin bir kokusu bulunmaktadır. 

ARI SÜTÜNÜN BİLİNMEYEN FAYDALARI

Dünyanın en pahalı sütü olarak bilinen arı sütünün faydaları saymakla bitmiyor. Hastalıkla savaşanlar için çok önemli bir destek olan arı sütü özellikle kanserle ve ağır hastalıklarla mücadelede propolis ile birlikte en çok başvurulan ürünlerden biridir.

Arı sütünün bilinen en sıradan faydası metabolizmayı güçlendirmesi. Uzmanlar bu sütün ömre ömür kattığından da bahsediyor, örnek olarak ise normal arıların 6 hafta yaşarken, arı sütüyle beslenen kraliçe arıların 6-7 yıl arasında yaşamasını gösteriyor.

Gece yatmadan önce bir kaşık tüketildiğinde uyku problemini ortadan kaldırır. Aynı zamanda uyurken vücut hücrelerinin daha sağlıklı yenilenmesini destekler..

Vücudun hareket direncini arttırır.

İçinde bulunan proteinler, insan vücudundaki kan basıncını doğrudan etkiliyor. Kalp hastalıklarını önlüyor.

Doğurganlık üzerine de etki ediyor. Kısırlığı tedavi eden arı sütü, erkeklerde sperm üretimini de artırıyor.

İçerdiği antioksidanlar ile başta meme kanser olmak üzere kanser riskini azaltıyor.

Kullandığınız şampuanın içerisine iki çay kaşığı eklerseniz. Saç dökülmesini engelleyerek, saçın hacmini artırır.

Kozmetik sektöründe de bir hayli popüler olan arı sütü, cilt hastalıklarını tedavi ediyor ve cildi güzelleştiriyor.

Kilo vermeye yardımcı oluyor.

Arı sütünün insan vücudunun üretemediği 8 amino asidi içerdiğini yukarıda da belirtmiştik. Arı sütü bu özelliği ile kemik gücünü artırıyor, kas gelişimini destekliyor
 

ARI SÜTÜ NASIL KULLANILMALI?

​Arı sütü kesinlikle buz dolabında saklanması gereken bir üründür. Buzdolabında saklanan bir arı sütünün en fazla 2 ay içerisinde tüketilmesi gerekmektedir. Arı sütü sabahları aç karnına ve ağza alındığı zaman bir süre dil altında bekletilerek yutulmalıdır. Arı sütü kullanımından sonra ise ortalama 20 dakika başka bir besin tüketilmemesi tavsiye edilmektedir.

Tüketim miktarı olarak günlük 10-12 gram kullanabilirsiniz. Eğer ilk defa arı sütü kullanımına başlıyorsanız eğer düşük miktarlarda başlayarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Saptanmış herhangi bir yan etkisi gözlenmemekle birlikte, çok büyük dozların (100-200 gr.) bir seferde tüketilmesi ardından baş dönmesi, nabız yükselmesi gibi sonuçlar rapor edilmiştir. Gözlenen yararlar açısından etken olan sadece tüketim miktarı değil, kullanımın her gün düzenli ve sürekli yapılmasıdır. Arı sütü kullanımının ilk günden itibaren olumlu etkileri gözlenmekle beraber, asıl önemli ve ayrıcalıklı avantajları bir aylık düzenli kullanımın sonucunda kendini göstermektedir.

NOT: Burada dikkat etmeniz gereken eğer arı sütünü ilk defa kullanıyorsanız vücudunuzun vereceği tepkiyi ölçmeniz olacaktır. Ayrıca bir hastalığınızın tedavisi için kullanacaksanız doktorunuzdan onay almanızı tavsiye ederiz.

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Ziyaretçi Defteri
Arşiv
Nöbetçi Eczaneler